Koszty ogrzewania – wady i zalety kotłów na węgiel

To ile zapłacimy za ogrzewanie zimą będzie głównie zależało od wyboru kotła i jego paliwa. Decyzja ta jest niezwykle ważna, ponieważ roczny koszt ogrzewania domu może wahać się od dwóch do ośmiu tysięcy zł rocznie. Nie są to małe kwoty, dlatego warto swój wybór dobrze przemyśleć. W artykule przedstawimy najbardziej popularne rodzaje kotłów oraz koszty z nimi związane. Do najbardziej popularnych kotłów należą kocioł na węgiel na drewno oraz biomasę.

Wady i zalety kotłów na węgiel

W Polsce kotły na węgiel są od lat najbardziej popularnymi urządzeniami grzewczymi, ponieważ Polska posiada bogate zasoby tego surowca. Dzięki temu węgiel kamienny w naszym kraju jest dostępny w stosunkowo dobrej cenie. Co więcej, cena kotłów na węgiel również jest atrakcyjna.

Niestety korzyści z posiadania kotła na węgiel kończą się na jego cenie. Jedną z głównych wad posiadania kotła na węgiel jest konieczność przeznaczenia oddzielnego i dość sporego pomieszczenia na kotłownię. W dodatku gospodarz musi znaleźć miejsce do przechowywania węgla. W niektórych domach można znaleźć specjalne pojemniki do przechowywania węgla, aczkolwiek nie jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ koszt transportu takiego węgla jest znacznie droższy.

Drugim dość ważne mankamentem posiadania kotła na węgiel jest stała konieczność nadzorowania jego pracy oraz regularne uzupełnianie paliwa, a jest to dość ciężka i nudna praca. Co więcej, wykorzystanie w pełni mocy kotła wymaga nabrania doświadczenia oraz wprawy.

W tradycyjnych kotłach na węgiel paliwo trzeba uzupełniać, co kilka godzin. W przypadku bardziej mroźnych zim wiąże się to z wstawaniem w nocy i dokładaniem węgla do kotła. Rozwiązaniem tego problemu może okazać się zakup kotła automatycznego , który będzie wyposażony w podajnik paliwa. Dzięki temu rozwiązaniu odstępy między załadunkiem paliwa wydłużają się do kilkudziesięciu godzin. Niestety podajniki automatyczne wiążą się ze stosowaniem bardziej drogiego paliwa- ekogroszku. Należy również mieć na uwadze konieczność regularnego wynoszenia popiołu pozostałego po spalaniu węgla.

Kolejną bardzo dużą wadą kotłów na węgiel jest emisja zanieczyszczeń do atmosfery. Można powiedzieć, że węgiel zaliczamy do najbardziej brudny paliw, ponieważ w wyniku jego spalania do atmosfery dostaje się wiele zanieczyszczeń szkodliwy dla człowieka.

Komin oraz wentylacją

Jeśli zdecydujemy się na ogrzewanie naszego domu za pomocą kotła na węgiel, musimy pamiętać, że kocioł ten wymaga wybudowania komina, który będzie odporny na wysoką temperaturę oraz odpowiedniej instalacji wentylacyjnej. Jednym z obowiązkowych elementów wentylacji jest odpowiedni otwór nawiewny, który będzie znajdować się w podłodze. Natomiast przy suficie musimy umieścić wlot do przewodu wentylacji wywiewnej.

Grzanie wody ciepłej

Kotły na węgiel niestety nie zostały wyposażone w urządzenia do przygotowywania wody. W tym przypadku musimy zakupić dodatkowe urządzenie w postaci bojlera.

Ile kosztuje ogrzewanie domu węglem

Koszt kompletnej instalacji kotła na węgiel wraz z kominem oraz zasobnikiem ciepłej wody, grzejnikami, niezbędną armaturą oraz rurami wynosi około 20 000 zł. W przeciągu roku na ogrzewanie domu węglem będziemy musieli wydać około 2000 zł.

Kategorie
Technika