Jaka spawarka sprawdzi się w warsztacie?

W profesjonalnym warsztacie nie może zabraknąć spawarki. Na rynku jest mnóstwo tego typu sprzętu, dlatego wybór może okazać się trudny. Spawy przecież powinny mieć dobrą jakość, a sama spawarka odpowiednie parametry. Jakie urządzenie sprawdzi się w warsztacie?

Jak wybrać spawarkę do warsztatu?

Spawarka, z której korzystają specjaliści w warsztacie samochodowym czy mechaniki pojazdowej musi być dostosowana do specyfiki ich pracy. Zatem trzeba dobrać ją do rodzaju i grubości spawanego materiału. Równie ważna jest częstotliwość jej pracy i to, czy uzyskana spoina będzie spełniała określone wymagania. Niebagatelne znaczenie ma tu także tempo pracy sprzętu.

Jeśli w swoim warsztacie często się przemieszczasz, wybierz model mobilny, o niewielkich gabarytach, przystosowany do przenoszenia z miejsca na miejsce.

Do prac w profesjonalnym warsztacie nie polecamy tanich modeli. Dlaczego? Ponieważ nie mają wielu przydatnych funkcji. A chodzi przecież o to, by spawarka spełniała swoje zadanie i wpływała na jakość pracy spawacza.

Dlaczego tania spawarka nie spełni oczekiwań fachowca?

Tani model spawarki często ma zaledwie jedną zaletę, wspomnianą już cenę. Jednak na warsztatowym sprzęcie nie warto oszczędzać. Zależy Ci przecież na funkcjonalnym urządzeniu o długiej żywotności oraz wydajności. Zatem zainwestuj w droższy model spawarki – jej kupno zwróci Ci się już w krótkim czasie.

Czym może skutkować kupno nieprofesjonalnego sprzętu? Na pewno:

  • niską jakością pracy – jeśli cykl pracy będzie niewielki, będziesz musiał często przerywać zajęcie, aby urządzenie mogło się wychłodzić,
  • brakiem możliwości przenoszenia – jeśli wybierzesz spawarkę o dużym gabarycie, jej transport może nie być trudny lub niemożliwy,
  • niską jakością spawów – wprawdzie zależy ona od parametrów samej spawarki, amperażu, napięcia i rodzaju elektrod, ale tańsze modele rzadko kiedy pozwolą uzyskać zadowalająca spoinę,
  • wahaniami napięć – najczęściej wahania napięć są spowodowane niską jakością zasilania sprzętu (oczywiście nie wpływają one dobrze na jakość pracy),
  • wysokimi kosztami eksploatacyjnymi – wiele tańszych modeli spawarek nie wykorzystuje w pełni pobranego prądu, co wpływa na większe wydatki w warsztacie.

Profesjonalna spawarka w warsztacie

Przede wszystkim w warsztacie sprawdzi się sprzęt profesjonalny. Możesz zdecydować się na półautomat spawalniczy (migomat) MIG MAG lub spawarkę TIG. Oczywiście nie zapomnij o pełnym wyposażeniu stanowiska spawacza i odzieży ochronnej. Przykładowy model, który poleca wielu specjalistów – MIG 210 SYNERGIA EASY

Jaka zatem powinna być dobrej jakości spawarka? Przede wszystkim musi mieć odpowiedni prąd spawania. Do użytku warsztatowego oscyluje on pomiędzy 200 A a 320 A. Ten ostatni wykorzystasz podczas spawania grubych i twardych materiałów.

Urządzenie nie powinno mieć zbyt dużej mocy pobierania, ponieważ narazi warsztat na koszty. Zdecyduj się zatem na droższy, energooszczędny sprzęt. W czasie rosnących cen prądu ma to ogromne znaczenie.

Kolejnym parametrem jest cykl pracy spawarki. Określa on, ile czasu urządzenie może spawać bez przerwy, a ile minut potrzebuje, aby się wychłodzić. Oczywiście im wyższy prąd spawania, tym cykl pracy ulega zmniejszeniu. Do użytku warsztatowego wybierz cykl pracy 100% dla 100 A, 60% dla 120-150 A, a 25% dla 220 A.

Zakup taniej spawarki do warsztatu nie będzie opłacalny. Przełoży się na jakość pracy, jakość spoiny i przede wszystkim na trwałość samego sprzętu. Lepiej zatem zdecydować się na droższy model. Będzie to korzystne nie tylko dla pracowników, ale i dla samej firmy.

Kategorie
Technika