Nadwaga u zwierząt domowych – jak zbilansować dietę i aktywność?

Niezależnie od tego, czy jesteś opiekunem psa czy kota z pewnością zależy ci na tym, by twoje zwierzę cieszyło się dobrym zdrowiem i samopoczuciem. Jednocześnie nie możesz oprzeć się błagalnym spojrzeniom i bez opamiętania dajesz resztki, smakołyki, dodatkową porcję karmy. Skutek? Twój czworonożny przyjaciel zmaga się z otyłością. Co zrobić w takiej sytuacji?

Dlaczego nadwaga i otyłość to problem?

Pulchne, okrąglutkie zwierzę zazwyczaj wywołuje w nas ciepłe emocje. Tymczasem nadwaga oraz otyłość, która jest jej konsekwencją wywołuje ogromne szkody w organizmie zwierzęcia Może przyczyniać się między innymi do cukrzycy, chorób ortopedycznych, nowotworów oraz chorób dróg moczowych. Dlatego też reakcja na widoczną nadwagę zwierzęcia jest obowiązkiem każdego opiekuna.

Przede wszystkim – ruch

Jeśli brzuszek twojego kota lub psa niebezpiecznie się zaokrągla – nie czekaj. Najskuteczniejszą formą gubienia nadmiaru tłuszczyku jest aktywność fizyczna. Długie spacery z psem, gra frisbee, rzucanie patyków, wizyta na psim placu zabaw – to tylko niektóre z propozycji, które możesz wykorzystać jeśli jesteś właścicielem psa. Jeśli posiadasz kota pomyśl o drapaku do wspinania, piórkach, nakręcanych zabawkach – słowem o wszystkim, co zachęci twojego przyjaciela do ruchu.

Koniec z podjadaniem

Jeśli twój czworonożny przyjaciel ma problemy z nadwagą lub otyłością musisz dbać o to, by jadł jedynie swoją karmę w określonych przez producenta lub lekarza ilościach. Pod żadnym pozorem nie możesz dokarmiać go smakołykami ze stołu. Jedzenie które spożywamy może jedynie przyczynić się do pogłębienia problemów twojego zwierzaka. Uprzedź więc również gości, którzy cię odwiedzają. Dyscyplina to podstawa w skutecznym odchudzaniu czworonoga.

Specjalna karma i pomoc specjalisty

Jeśli otyłość zwierzęcia jest naprawdę zaawansowana a próby delikatnego zmniejszania porcji czy wzmożona aktywność fizyczna nie dają żadnych efektów to znak, że konieczne będzie zastosowanie diety. Aby jednak nie szkodziła ona twojemu pupilowi oraz nie była dla niego zbyt uciążliwa warto skorzystać z pomocy dobrego lekarza weterynarii. Pamiętaj, że ułożoną przez niego dietę należy bezwzględnie przestrzegać. Dzięki temu szybko zobaczysz efekty a twoje zwierzę odzyska sprawność i dobre samopoczucie.
Artykuł został opracowany dzięki konsultacji z http://duowet.net

Kategorie
Polecane