Zakup mieszkania czy wymaga wizyty u prawnika?

Coraz więcej polaków kupuje mieszkania. Swój własny kąt można kupić albo na rynku wtórnym (czyli od właściciela mieszkającego już w naszym przyszłym mieszkaniu) albo na rynku pierwotnym (najczęściej od dewelopera). Zakup mieszkania wiążę się z przekazaniem prawa własności ze sprzedającego na kupującego, dlatego zwykła umowa sporządzona przez właściciela nie wystarcza i trzeba o tym pamiętać, by nie dać się w przyszłości oszukać. Przy tej transakcji potrzebny jest akt notarialny sporządzony przez notariusza. Najczęściej przed wizytą u notariusza sporządza się umowę przedwstępną, która gwarantuje obydwu stronom realizację transakcji oraz ustaloną wcześniej cenę. 

Kiedy do prawnika

Przed podpisaniem umowy zakupu mieszkania czy to na rynku wtórnym, czy pierwotnym najlepiej jest udać się do prawnika, w celu weryfikacji poprawności umowy i w celu sprawdzenia samego mieszkania, aby nie dać się oszukać. Adwokat Katowice dokładnie przeanalizuje umowę i jej warunki oraz zwróci uwagę na niekorzystne zapisy.  Niestety bardzo duża liczba osób rocznie kupuje mieszkania bez konsultacji prawnych, a przez co później boryka się z wielkimi problemami. Dlatego dobrym rozwiązaniem przy takiej inwestycji jest porada prawna.

Gdzie kupić mieszkanie rynek wtórny a pierwotny

Mieszkań na rynku wtórnym jest bardzo dużo. Najczęściej ludzie sprzedają mieszkania po zmarłych, przeniesienia do większego lokum, wyprowadzka do innego miasta lub innego kraju. Niestety na tym rynku znajduje się bardzo dużo oszustów, którzy sprzedają mieszkania z tzw. lokatorami lub z obciążeniami hipotecznymi. Najlepiej przed zakupem jakiegokolwiek mieszkania jest udać się do prawnika.

Natomiast mieszkanie na rynku pierwotnym będzie zazwyczaj dużo droższe, niż na rynku wtórnym. Bardzo często takie mieszkania są sprzedawane do wykończenia, czyli w takim mieszkaniu nie da się od razu zamieszkać. Przed zamieszkaniem w takim lokum trzeba je wykończyć, czyli pomalować ściany, często tez oprawić gniazdka i położyć podłogi. Oczywiście na rynku tym znajdują się tez wykończone mieszkania, ale ich cena jest zazwyczaj dużo wyższa, ponieważ wiąże się to z najęciem fachowców.

Kategorie
Poradniki