Zarobki za pracę w Holandii na tle Polski i Europy

Polacy znajdujący zatrudnienie w Holandii za pośrednictwem agencji pracy, na początek otrzymują zazwyczaj

Wynagrodzenie uzależnione od wieku pracownika

Ustawowa płaca minimalna brutto w Holandii uzależniona jest od wieku pracownika. Tzw. wiekówka polega na wzroście minimalnej stawki godzinowej wraz z wiekiem pracownika. Oznacza to, iż starszy pracownik otrzymuje wyższą stawkę wynagrodzenia. Rozwiązanie to ma na celu zachęcenie młodzieży do kontynuacji nauki i nie podejmowania pracy fizycznej bezpośrednio po ukończeniu szkoły.

W Holandii opłacalna jest ponadto długoletnia współpraca z jednym pracodawcą. Pracownik, który poznał dokładnie specyfikę pracy i zdobył niezbędne doświadczenie może liczyć na wyższe zarobki.

Ile można zarobić w Holandii?

Przy ustalaniu wysokości wynagrodzenia w Holandii, obowiązują stawki minimalne. Na początku 2021 roku dokonano ich rewaloryzacji. Minimalne ustawowe stawki miesięczne uzależnione są od wieku pracownika i przedstawiają się następująco:

  • 21 lat i więcej – 1 685 Euro,
  • 20 lat – 1 348 Euro,
  • 19 lat – 1 011 Euro,
  • 18 lat – 842 Euro.

Od 1 stycznia br. pracownicy w wieku powyżej 21 lat, zatrudnieni w pełnym wymiarze godzin otrzymują wynagrodzenie w wysokości minimum 1 685 Euro miesięcznie, co daje kwotę około 1 577 Euro netto. Zarobki są jednak uzależnione od branży i doświadczenia pracownika. Pracodawcy często oferują korzystniejsze warunki pracy i płacy. Każdemu przysługuje dodatkowo premia urlopowa w wysokości 8% zarobków brutto lub jej części w przypadku nieprzepracowania całego roku. Agencja pracy Holland Contracting oferuje dobrze płatne miejsca pracy w Holandii.

Płace minimalne w Unii Europejskiej

Minimalna ustawowa płaca miesięczna w Holandii przedstawia się bardzo korzystnie na tle Polski i Europy. W pierwszej połowie 2020 roku kraj ten uplasował się na 3 miejscu pod względem wysokości zarobków, zaraz za Luksemburgiem i Irlandią. Dla porównania, minimalne wynagrodzenie w Polsce w tym okresie wynosiło 584 Euro miesięcznie. Holandia stanowi doskonały kierunek do wyjazdów zarobkowych.

Wysoka płaca pozwala na podniesienie jakości życia i gromadzenie oszczędności. Wyjazd za granicę z agencją pracy jest bardzo opłacalnym rozwiązaniem.

 

Kategorie
Inne