Co sprawia że woda w kranie jest zdatna do picia?

Wiele osób jest coraz bardziej świadomych tego jak ważne jest to, by zadbać o środowisko naturalne. Możemy to zrobić na mnóstwo różnych sposobów, jednak ostatnio najbardziej popularnym stało się ograniczenie kupna wody w plastikowych butelkach. Na szczęście zadanie to stało się także banalnie proste, ponieważ zamiast wydawać pieniądze na butelkowaną wodę, możemy wykorzystać tę z kranu.

Czym jest uzdatnianie?

Najprościej rzecz ujmując jest to swego rodzaju proces, którego głównym zadaniem jest polepszenie jakości wody. W zależności od celu proces ten może wyglądać nieco inaczej. Na przykład, zupełnie inną wodę uzyskuje się podczas uzdatniania dla celów przemysłowych, a innych do tych domowych. Woda, którą użytkujemy na co dzień musi być bez wonna i posiadać neutralny smak, tylko wtedy będzie ona dla nas bezpieczna.

Długi proces

Rozporządzenie Ministra Zdrowia dokładnie opisuje wszystkie kwestie dotyczące bezpieczeństwa wody w zależności od celu jej użycia. Rzecz jasna, najwięcej kryteriów musi spełnić ta, która jest przeznaczona do spożycia.

Cały proces filtrowania wody składa się z czterech głównych etapów. Pierwszym z nich jest filtrowanie mechaniczne. Podczas niego oddzielane są wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, takie jak kamienie czy piasek. Najbardziej popularną metodą filtrowania mechanicznego jest tak zwana odwrócona osmoza. Następny krok to usunięcie nadmiaru żelaza. Tu na pierwszy plan wysuwają się reakcje chemiczne, które szybko i skutecznie usuwają niepożądane substancje. Za pomocą reakcji chemicznych usuwany jest także mangan. Czwarty etap to zmiękczanie wody. Wykorzystuje się do tego elektrodynamikę kwantową. Niesamowicie ważna jest także jakość rur, przez których woda się przemieszcza. Firma uponor.pl od wielu lat oferuje rozwiązania bezpieczne dla ludzi i jednocześnie odporne na korozję i zniszczenie.

Fakty i mity

Większość miast w całej Polsce skupiło się na tym, by poprawić systemy uzdatniające wodę, z której korzystamy. Ważne jest także to, że tak zwana kranówka jest dla nas nie tylko bezpieczna, ale także zdrowa. Zawiera ona bowiem różne minerały, na przykład magnez. Nie musimy nawet przegotowywać wody przed jej spożyciem. Warto także wiedzieć, że czystość wody jest kontrolowana na bieżąco. W dużych miastach przeprowadza się ją bardzo często, by mieć pewność że nie zawiera ona niebezpiecznych dla ludzi substancji.

Kategorie
Technika