Do czego warto wykorzystać matę wiklinową w domu i ogrodzie?

Od jakiegoś czasu obserwujemy powrót do natury. Dotyczy to zarówno naszego codziennego życia, jak i urządzania wnętrz i przestrzeni wokół domu. Wyroby z wikliny powracają w wielkim stylu jako oryginalna ozdoba do domu, na balkon i do ogrodu. Jak wykorzystać maty wiklinowe? Przeczytaj.

Jak wygląda proces powstawania mat wiklinowych?

Terenów, gdzie rosną wierzby, w naszym kraju nie brakuje. Wystarczy przywołać Podkarpacie.

Wiele osób ma w swoich domach, ogrodach i na balkonach wiklinowe maty. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu wyroby z wikliny ozdabiały ściany w domach naszych babć. Kto nie pamięta kolorowych, malowanych makatek wykonanych właśnie z wikliny?

Obecnie wiklina znowu przeżywa swój renesans. Wspomniane już maty wiklinowe wyplata się z długich, prostych gałązek wierzbowych. Do tego celu używa się świeżo ściętych pędów, które nie zostały poddane procesowi moczenia i usuwania kory (korowaniu).

Czym charakteryzują się maty z wikliny?

Maty z wikliny charakteryzują się trwałością i wytrzymałością. Jednak cechy te może mieć tylko dobrej jakości wiklina. Dlatego właśnie przed zakupem produktu warto upewnić się, czy pochodzi on z Polski, na przykład ze wspomnianego już Podkarpacia.

Na wytrzymałość konstrukcji maty z wikliny ma wpływ także rodzaj splotu. Powinien być gęsty i zwarty.

Jak wykorzystać matę z wikliny w ogrodzie?

Matę z wikliny wykorzystasz w swoim ogrodzie do wielu celów. Odnowisz dzięki niej stary płot, wykonasz roletę do altany i zasłonisz nieestetyczne miejsca. Oczywiście mata wiklinowa nie będzie aż tak sztywna, jak płot z wikliny, dlatego montuje się ją do już istniejącego ogrodzenia. Przymocowana do siatki będzie odporna na silne podmuchy wiatru.

Mata wiklinowa pomoże Ci także wyznaczyć strefy w ogrodzie. Odgrodzisz miejsca, w których bawią się dzieci od zakątka przeznaczonego do relaksu. Jeśli dodatkowo na macie z wikliny posadzisz pnące się rośliny takie jak powojniki, Twój ogród zyska niepowtarzalny charakter i sielski urok.

Maty z wikliny świetnie komponują się z ogrodową kolorystyką. Ich naturalna barwa dobrze współgra z roślinnością i drewnianymi elementami architektury (altanami, pergolami).

Matą z wikliny zasłonisz miejsca w ogrodzie, które są mało widowiskowe. Zakryjesz nimi kosze na śmieci i kompostowniki.

Mata z wikliny w domu i na balkonie

Oczywiście mata z wikliny świetnie sprawdzi się także na balkonie. Jeśli przymocujesz ją do barierki, ochronisz się przed wzrokiem wścibskich sąsiadów i przechodniów. Mata z wikliny wytłumi dochodzące z ulicy hałasy. Możesz wykorzystać ją także jako zabezpieczenie barierek w celu poprawy bezpieczeństwa dzieci i zwierząt domowych.

Maty z wikliny sprawdzą się również w domu na przykład jako osłona grzejników. Użyjesz ich również do maskowania niedoskonałości znajdujących się na ścianach.

Maty z wikliny wprowadzą do Twojego domu i ogrodu sielski klimat rodem z dawnej, polskiej wsi. Wiklina, jako naturalny surowiec, jest ekologiczna, co ma ogromne znaczenie w dobie dbałości o środowisko i naszą planetę.

Wikliniarstwo znowu powraca do łask i nie ma w tym nic dziwnego. Obecnie panuje moda na wyroby typu hand made. Oprócz mat z wikliny możesz kupić wiele dekoracji z tego surowca takich jak donice, kosze, skrzynie, a nawet abażury.

Kategorie
Technika