Rodzaje filtrów hydraulicznych. Sprawdź, czy je znasz!

Napędy hydrauliczne cieszą się wciąż rosnącą popularnością. Nietrudno się dziwić – zwiększają efektywność maszyn rolniczych i budowlanych, umożliwiają jeszcze wydajniejszą pracę i wyraźnie minimalizują zużycie paliwa. Do ich prawidłowego działania niezbędne są jednak filtry hydrauliczne. Czym są i jakie są ich rodzaje? Koniecznie sprawdź, zanim kupisz wariant, który nie pasuje do Twojego sprzętu.

Filtr hydrauliczny ma mnóstwo zalet!

Wykorzystanie wysokiej klasy filtrów hydraulicznych to ogrom zalet. Dzięki starannemu dopasowaniu do napędu hydraulicznego i rodzaju maszyny zapewnią skuteczną ochronę silnikowi, zatrzymując wszystkie ewentualne zanieczyszczenia. Dzięki temu możesz mieć pewność, że uszkodzenie silnika lub siłownika albo zacięcie tłoka rozdzielacza Ci nie grozi! Pamiętaj jednak, że nieprawidłowo dobrane filtry hydrauliczne mogą prowadzić do problemów w prawidłowym funkcjonowaniu maszyny. Warto poznać dostępne w sprzedaży rodzaje i wybrać ten, który spełnia wymagania sprzętu!

Rodzaje filtrów hydraulicznych

Wielość filtrów hydraulicznych zdecydowanie nie ułatwia wyboru. Na szczęście – zostały podzielone na rodzaje. Poznaj te dostępne w sprzedaży, przekonaj się, co wyróżnia ich budowę i sprawdź, jak działają!

 

1. Filtry ssawne i powrotne

Filtry powrotne montowane w górnej części zbiornika albo liniowo i charakteryzują się elementem filtracyjnym, wykonanym ze splisowanej siatki lub papieru albo – włókniny na bazie włókien szklanych. Filtry ssawne znajdują się bezpośrednio na przewodzie ssawnym, a ich zadaniem jest przede wszystkim – ochrona pompy. Poza nią dbają również o pozostałe elementy układu hydraulicznego.

 

2. Filtry wysokociśnieniowe i zlewowe

Filtry hydrauliczne wysokociśnieniowe i zlewowe skutecznie łączą linie wysokiego ciśnienia, jednocześnie zapewniając ochronę poszczególnych elementów układu hydraulicznego. Korpus, wykonany ze stali nierdzewnej został połączony z wkładem z włókna szklanego, całość jest natomiast dedykowana agregatom hydraulicznym, maszynom budowlanym oraz maszynom rolniczym.

 

3. Filtry ochronne i robocze

Filtry ochronne zostały zaprojektowane w taki sposób, by zapewnić maksymalną ochronę najbardziej wrażliwym elementom instalacji i ustrzec je przed skutkami, jakie niesie za sobą zanieczyszczenie cieczy. Zadaniem filtrów roboczych jest natomiast zachowanie odpowiedniej klasy czystości cieczy.

Konsekwencje źle dobranego akcesorium

Nieprawidłowo dobrane filtry hydrauliczne mogą stać się źródłem problemów – niezależnie od rodzaju maszyny. Niestety – nie będą odpowiedni chroniły przed dostawaniem się zanieczyszczonej cieczy, a ta w konsekwencji uszkodzi cały układ hydrauliczny.

Kategorie
Technika