Otrzymałem spadek – co dalej?

Kiedy odchodzi bliska nam osoba zazwyczaj nie skupiamy się na kwestiach materialnych. Nie da się jednak ukryć, że z czasem one same dają o sobie znać. Dowiadujemy się np. że otrzymaliśmy spadek. Często jest to przyczyną radości ale i poważnych zmartwień. Nie wiemy bowiem co mamy zrobić dalej. Sprawdźmy więc co na ten temat mówi prawo spadkowe.

Wszystko zależy od testamentu

Jeśli osoba zmarła pozostawiła po sobie testament, w którym przydziela poszczególne części majątku członkom swojej rodziny sprawa przyjęcia spadku jest prosta. Aby to zrobić musimy jedynie w ciągu sześciu miesięcy od jego otwarcia potwierdzić przyjęcie spadku u notariusza lub w sądzie rejonowym. Pamiętajmy, że pomimo testamentu innym członkom rodziny należy się zachowek, który musimy im wypłacić.
Jeśli zaś testamentu nie ma, podział majątku odbywa się podczas sprawy spadkowej na zasadach, które określa prawo spadkowe. Bywa, że czasem dochodzi do sporów – ich wyjaśnieniem również zajmuje się sąd.

Sprawdź czy spadek nie jest zadłużony

Jeśli nie masz pewności, czy osoba, która obdarzyła cię spadkiem nie posiadała żadnych zadłużeń – warto to dokładnie sprawdzić. Często bowiem zdarza się, że hipoteka nieruchomości, którą otrzymujemy w spadku jest zajęta i to na nas przechodzi konieczność spłaty zadłużenia.
Jeśli okaże się, że spadek jest zadłużony – możemy w całości go odrzucić, lub też przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza. Oznacza to, że będziemy musieli spłacić zadłużenie wyłącznie do wysokości wartości majątku.

Co z podatkiem?

Jeśli spadek otrzymaliśmy od bliskiej nam osoby (małżonka, rodziców czy rodzeństwa) możemy uniknąć konieczności zapłacenia podatku za spadek. Nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy poinformować o tym urzędu skarbowego. Wprost przeciwnie, jeśli oficjalnie potwierdzimy przyjęcie spadku musimy udać się z dokumentacją, która to potwierdza. W urzędzie skarbowym otrzymamy specjalny druk, który zwalania nas z konieczności uiszczenia podatku.

Czy warto skorzystać z pomocy prawnej?

Jeśli dokładnie nie wiemy jak postępować w związku z otrzymanym spadkiem warto zdecydować się na skorzystanie z porad prawnych adwokata, który specjalizuje się w prawie spadkowym. Rozwieje on wszystkie nasze wątpliwości i podpowie najlepsze rozwiązania.

Artykuł przygotowany w konsultacji z https://adwokat-wroclaw.biz.pl/.

Kategorie
Poradniki