Naturalne metody antykoncepcji – dlaczego zawodzą?

Każda kobieta, która prowadzi aktywne życie seksualne musi mieć świadomość, że zbliżenie może doprowadzić do zapłodnienia. Właśnie dlatego niezwykle ważna jest dbałość o dobranie odpowiedniej metody antykoncepcji. Dzięki niej możliwe jest planowanie odpowiedzialnego rodzicielstwa.
Obecnie mamy do czynienia z wieloma różnymi metodami antykoncepcji. Tabletki, zastrzyki, spirale, prezerwatywy – to tylko niektóre z nich. Mimo to, wiele par wciąż decyduje się na wykorzystywanie naturalnych metod antykoncepcji. Specjaliści zgodnie twierdzą, że nie jest to najlepsze rozwiązanie.

Stosunek przerywany – lepiej o nim zapomnij

Stosunek przerywany, czyli niedopuszczenie do wytrysku wewnątrz ciała kobiety może wydawać się skuteczną metodą. Niestety, tylko w teorii. Po pierwsze, musimy pamiętać o tym, że plemniki znajdują się także w preejakulacie, czyli śluzie wydostającym się z prącia jeszcze przed wytryskiem. Poza tym, stres związany z koniecznością kontrolowania się może doprowadzić do poważnych zaburzeń zarówno u mężczyzn, jak i kobiet.

Obserwowanie cyklu – nie zawsze działa

Kolejną naturalną metodą antykoncepcji jest obserwowanie cyklu miesiączkowego i współżycie jedynie w dni niepłodne. Wiele par uważa, że jest to skuteczne rozwiązanie. Tymczasem wystarczy stres, przemęczenie czy drobna infekcja by do jajeczkowania doszło w innym niż przewidywany terminie. Skutkiem tego może dojść do zapłodnienia.

Co zamiast tego?

W dzisiejszych czasach istnieje wiele dostępnych metod antykoncepcji, z których każdy może wybrać coś dla siebie. Są nie tylko bezpieczne, ale również skuteczne. Co więcej, wcale nie muszą wiązać się z dużymi kosztami – nowoczesne tabletki antykoncepcyjne możesz kupić nawet za kilkanaście złotych.

Podsumowując, naturalne metody antykoncepcji są zawodne. Jeśli więc wraz z partnerem nie planujecie rodzicielstwa a ewentualna ciąża stanowiłaby dla ciebie poważne utrudnienie – lepiej nie ryzykować. Skontaktuj się ze swoim lekarzem ginekologiem. Dobry specjalista doradzi ci metodę antykoncepcji, która będzie jednocześnie bezpieczna i skuteczna.

Artykuł został opracowany dzięki konsultacji z http://aborcja.cz.

Kategorie
Zdrowie