Jak wybrać przyczepę kempingową?

Czy zakup przyczepy kempingowej to dobra inwestycja? Niewątpliwie tak – poszerza to bowiem możliwości podczas wakacji oraz zdecydowanie ułatwia podróż. Jednak dobry wybór takiego sprzętu wcale nie jest tak łatwy, jak mogłoby się wydawać.

Na co zwracać uwagę?

Przyczepy kempingowe występują w różnych wersjach, rozmiarach i modelach. Z tego powodu zakup przyczepy nie może być decyzją pochopną, ale musi zostać poprzedzony głębokim namysłem i analizą możliwości. Warto wcześniej przemyśleć swoje potrzeby w kontekście zakupu przyczepy, tak, aby móc łatwiej sprecyzować wymagania. Odpowiedzmy sobie zatem na pytanie, jak długie trasy zamierzamy pokonywać i po jakim terenie, a także, ile osób zamierzamy przewozić. To zawęzi poszukiwania do konkretnego rozmiaru i parametrów przyczepy. Na tym etapie warto zastanowić się nad zabezpieczeniami przyczepy – podczas noclegów „na dziko” mogą one mieć kluczowe znaczenie. Porównajmy również wyposażenie interesujących nas modeli. Zastanówmy się, czy potrzebujemy np. takich elementów, jak dodatkowy bagażnik na rowery, klimatyzacja, rozkładana roleta lub prysznic. Warto pomyśleć również nad ciężarem sprzętu – lżejsza przyczepa oznacza mniejsze koszty transportu.

Używana czy nowa?

To pytanie od dawna jest nierozdzielnie związane z motoryzacją. Podobnie, jak w przypadku zakupu pojazdów, tak i tutaj można sporo zaoszczędzić kupując sprzęt używany, a jednocześnie wyrzucić pieniądze w błoto, gdy się okaże, że zakupiona przyczepa do niczego się nie nadaje. Zakup używanej przyczepy powinien zostać poprzedzony dokładnym sprawdzeniem jej stanu. Należy przy tym zwrócić szczególną uwagę na to, czy przyczepa jest zadbana – nie rdzewieje lub nie odchodzNowa czyi lakier. Drugą istotną sprawą jest stan techniczny. Warto dokładnie obejrzeć element łączący przyczepę z pojazdem na okoliczność zniszczeń lub rdzy. Wnikliwym oględzinom należy poddać również koła – czy chodzą płynnie, nie posiadają uszkodzeń oraz czy nie rdzewieją. W dalszej kolejności warto sprawdzić szczelność przyczepy oraz funkcjonowanie układu ogrzewania (lub ewentualnej klimatyzacji) – podczas noclegów, zwłaszcza w chłodniejszych porach roku, jego prawidłowe działanie jest wręcz kluczowe. Na tym etapie szczególnie wnikliwie należy zbadać szczelność okien.

Kategorie
Polecane