Pieniądze na wakacjach – 5 zasad zarządzania gotówką

Już wkrótce wyjedziemy na swój wymarzony i długo wyczekiwany urlop. Aby cieszyć się z planowanej podróży i ze spokojem zwiedzać europejskie kraje, warto zapoznać się z kilkoma zasadami zarządzania pieniędzmi na wakacjach. O czym należy pamiętać? Podpowiada kantor Pomarańczarnia.pl

Blisko 15 milionów Polaków, planuje podczas najbliższych wakacji wyjazd na wypoczynek, pokazują dane Mondial Assistance. Jeżeli zdecydujemy się na podróż poza granice kraju, powinniśmy wiedzieć jak zamierzamy zarządzać gotówką podczas podróży. Pieniądze na wakacjach możemy przechowywać i zarządzać na kilka sposobów. Poniżej przedstawiamy zalety i wady niektórych rozwiązań.

1. Karta płatnicza

Główną zaletą tej formy płatności za granicą jest fakt, iż nie musimy się martwić nagłym brakiem gotówki w portfelu, oczywiście jeśli odpowiedni zapas środków leży na koncie w banku. Zdarza się często, że posiadając ograniczoną ilość monet i banknotów jesteśmy zmuszeni odmawiać sobie niektórych przyjemności w obawie przed wydaniem wszystkich środków. Z pomocą przychodzi wtedy karta płatnicza. Musimy jednak pamiętać, że płacąc polską kartą np. w walucie Euro musimy się liczyć z dodatkowymi kosztami przewalutowania. Banki niestety często wymieniają leżące na naszym koncie złotówki na euro po bardzo niekorzystnych kursach. W przypadku wypłaty pieniędzy w bankomacie sprawdźmy także, czy nasz bank nie pobiera dodatkowej prowizji za taką usługę.

2. Banknoty i bilon

Największym plusem posiadania gotówki wymienionej w kantorze jest fakt, że wszędzie za jej pomocą zapłacimy, niezależnie od tego, gdzie się znajdujemy. Do tego nie ponosimy żadnych dodatkowych kosztów, jak to jest w przypadku płacenia kartą. Minusem może być potrzeba kontrolowania wydatków. Wszak nie po to jedziemy na wakacje, żeby liczyć każdą wydaną złotówkę. Jaki zatem wyciągać z tego wniosek? Małą ilość gotówki zawsze warto mieć przy sobie, chociażby na kupno upominku w sklepie z pamiątkami.

3. Wymieniaj gotówkę przed wyjazdem w pobliskim kantorze, a nie na lotnisku

Pamiętajmy o podstawowej zasadzie wczasowicza. Nie wymieniaj gotówki na lotniskach. Powód? Kursy są tam na tyle wysokie, że mogą powodować stratę nawet 10 procent wartości.

4. Załóż konto walutowe

W sytuacji kiedy często podróżujemy niezawodnym pomysłem jest założenie przed wyjazdem konta walutowego i zasilenie go odpowiednią ilością pieniędzy. Do tego wyróbmy kartę przewidzianą do takiego konta. Największą zaletą kont walutowych jest fakt, iż nie tracimy nic na przewalutowaniu.

5. Możesz wymieniać gotówkę przez internet za granicą

Kiedy okaże się, że zabraknie Tobie gotówki na ostatnie dni podróży nie popadaj w panikę. Posiadając konto walutowe i dostęp do internetu, możesz w szybki i wygodny sposób za pomocą e-kantoru, bądź platformy społecznościowej wymienić pieniądze po bardzo korzystnym kursie i cieszyć się urlopem.

Kategorie
Polecane