Zakup samochodu bez gotówki

Jeśli nie dysponujemy gotówką, zakup nowego auta może okazać się nie lada wyzwaniem. Musimy bowiem zorientować się w ofertach bankowych oraz leasingodawców. Która z opcji wypadnie korzystniej?

Kredyty postrzegane są jako spore obciążenia i zobowiązania. Nie bez przyczyny. Mają one wpływ na naszą historię oraz zdolność kredytową. Musimy dostarczyć bankowi różnego rodzaju dokumenty, jak zaświadczenie o zarobkach, załatwiać wiele spraw urzędowych. Są również dość drogim rozwiązaniem, które ma niemały wpływ na budżet domowy. Aby uzyskać dobrą ofertę, najczęściej musimy pochwalić się też sporym wkładem własnym, a i tak w ogólnym rozrachunku okazuje się, że całkowity koszt kredytu może wynieść nawet dwukrotność zakupu.

Jeśli rozważamy leasing operacyjny dla samochodu osobowego, wiele formalności odpada. Firmom leasingowym bardzo często wystarczy kopia naszego zeznania podatkowego (PIT), albo samo oświadczenie o tym, że posiadamy źródło dochodu. Jeśli chodzi o sprawy urzędowe, załatwia je za nas agent, wyznaczony przez leasingodawcę. Dlaczego? Dlatego, że zakupiony pojazd będzie formalnie jego własnością, a nie naszą. My będziemy go co miesiąc dzierżawić za określoną opłatą. Po upływie okresu leasingowania, będziemy mogli wykupić go za ułamek jego wartości lub zdecydować się na kolejny, nowy pojazd, a tym starym zajmie się nasz leasingodawca.

Nie musimy jednak decydować się na zakup nowego samochodu. Istnieje również możliwość, aby otrzymać leasing na auto używane. Tu nasz wybór musi jednak spełniać kilka kryteriów. Po pierwsze, taki samochód nie może być zbyt stary. Mocno eksploatowane auto, z dużym przebiegiem bardzo szybko traci na wartości. Wiele firm dopuszcza samochody nie starsze, niż 5 lat. CLS umożliwia zakup 10-letniego pojazdu. Możemy wziąć używane auto w leasing, jeśli posiadamy wkład własny. Najczęściej waha się on od 10%-20%. Niektóre firmy dopuszczają również zakup pojazdów, które pochodzą z komisów autoryzowanych przedstawicieli producentów. Tu warto przyjrzeć się bliżej ofertom. Takie firmy, jak CLS pozwalają klientowi na wybór dowolnego miejsca zakupu. Możemy więc kupić samochód nawet od naszego sąsiada.

Jeśli chcemy poznać szacunkowy koszt kredytu i leasingu, możemy zrobić to bez wychodzenia z domu. Wystarczy tylko wpisać najważniejsze dane w kalkulator leasingowy, który dostępny jest na stronach internetowych wielu firm, w tym cls.pl. Wtedy szybko porównamy obie opcje, dzięki czemu wybór tej bardziej korzystnej, będzie łatwiejszy.

Kategorie
Motoryzacja