Jakie buty w góry? 3 przykłady wygodnych butów trekkingowych

Wybierasz się w góry i szukasz butów, które będą odpowiednie na wędrówki i do wspinaczki? Zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę podczas wyboru? Które z butów trekkingowych są godne uwagi?

Jakie buty w góry?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że nie da się kupić uniwersalnych butów. Należy zastanowić się, kiedy chce się korzystać z obuwia. Czy częściej będzie się wędrować latem, jesienią, zimą czy wiosną. Nie bez znaczenia jest także to, w jakie góry się jedzie. Inne obuwie sprawdzi się w Beskidach, a inne w Tatrach czy nawet – w Alpach. W miarę uniwersalnym obuwiem w góry są buty trekkingowe. W zależności od tego, z jakich materiałów będą wykonane i jaką będą miały podeszwę, sprawdzą się w różnych warunkach. Najprościej męskie buty trekkingowe w góry porównasz na www.domodi.pl. Znajdziesz tam ofertę wielu producentów, którą możesz filtrować w zależności od istotnych dla Ciebie parametrów.

Buty podejściowe idealne na lato

Przegląd butów trekkingowych rozpoczniemy od tzw. podejściówek. To obuwie niskie, lekkie, sztywne i bardzo wygodne. Najczęściej jest przewiewne, absorbuje pot i szybko schnie, choć są i modele z membraną, które sprawdzają się nawet podczas dużej wilgoci.

Nie ma co się obawiać, że nie sprawdzą się na śliskich kamieniach, gdyż większość modeli ma tzw. “climbing zone”, a więc fragment podeszwy pod palcami wykonany z bardzo przyczepnej gumy. Dzięki temu można precyzyjnie stawiać kroki na skałach. Jednak nie oznacza to, że obuwie zostało pozbawione bieżnika. Ma go w drugiej części podeszwy.

Mitem jest, że w góry sprawdzają się tylko buty nad kostkę. Obuwie podejściowe jest węższe, ale ma gumowy otok wokół pięty i palców, aby chronić stopy przed skutkami kontaktu z twardymi kamieniami. Co więcej, pięta w butach jest wzmocniona.

Podejściówki najlepiej sprawdzają się na krótkie dystanse w trudnym, stromym terenie. Ich zaletą jest to, że pozwalają na znacznie szybsze tempo poruszania się. Właśnie dlatego postawić na nie można również na łatwych szlakach, które chce się pokonać w szybkim tempie.

 

Buty trekkingowe wysokie

Dla wielu osób buty trekkingowe kojarzą się właśnie z tymi, które sięgają nad kostkę. Ich największą zaletą jest to, że stabilizują kostkę. To też najbardziej uniwersalne buty. W zależności od podeszwy i materiału, mogą być stosowane na łatwych trasach i na bardziej wymagających.

Buty w wysoką cholewką sprawdzają się też zimą, gdyż jest mniejsze ryzyko, że przemokną. Często pokryte są membraną, która chroni przed śniegiem, błotem i wilgocią. Oczywiście jeśli mają dobry system wentylacji, to nadadzą się i latem. Dzięki wysokiemu językowi i głębokiemu systemowi sznurowania stabilizują stopę. Podeszwa z bieżnikiem daje gwarancję dobrej przyczepności.

 

Buty górskie do biegania

Coraz więcej mężczyzn zainteresowanych jest bieganiem po górach. Do tego niezbędne są zupełnie inne buty. Takie, które są lekkie, mają dobry bieżnik na podeszwie, a przede wszystkim – są wygodne. Wybrać należy takie, które sprawdzą się na błocie, w piasku, ale i na skałach. Właśnie dlatego rozejrzeć należy się za modelem, który gwarantuje dobrą przyczepność, jest wodoodporny, ale i wykonany z przewiewnych materiałów.

Kategorie
Inne