Na co zwrócić uwagę przy montażu bramy?

Budowa domu to wielkie przedsięwzięcie. Należy bowiem pamiętać o tym, żeby wszystko było zrobione solidnie i estetycznie. Warto więc korzystać z pomocy polecanych fachowców. Dodatkowo, musimy też zwrócić uwagę na to, jak będzie prezentował się garaż. Tym bardziej, że w nowoczesnym budownictwie stawia się głównie na zautomatyzowane bramy garażowe.

Najważniejsze kwestie związane z budową garażu

Najważniejsze kwestie związane z budową garażu odnoszą się przede wszystkim do tego, że należy skierować uwagę na przepisy prawne, dzięki jakim nie popełni się błędu przy wyznaczaniu parametrów garażu oraz bramy. Przepisy z tym związane reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki wraz z ich usytuowaniem.

Zazwyczaj, nie musimy do końca orientować się w tych przepisach, ponieważ gdy zatrudniamy doświadczoną ekipę budowlaną to osoby te dbają o to, aby wszystko zostało zrobione jak należy, z uwagi na posiadanie stosownej wiedzy.

Natomiast, jeszcze przed zakupem bramy i przed podjęciem konkretnych decyzji co do jej użytkowania powinniśmy odpowiedzieć sobie na parę pytań. Przede wszystkim, czy brama ma być z jednym wejściem, czy z dwoma. To zaś zależy od tego, jaką liczbą samochodów dysponujemy. Bardzo częstym rozwiązaniem jest brama podwójna. Kiedy zaś posiadamy tylko jeden samochód to oczywistym rozwiązaniem jest posiadanie bramy pojedynczej, o standardowych wymiarach. Naturalnie, jeśli garaż służy nam też jako przechowalnia dla rowerów, sprzętu różnego rodzaju, czy warsztat – to znowu powinniśmy się zastanowić nad tym, czy lepsze nie okaże się zamontowanie bramy szerszej. Kolejną ważną kwestią jest to, aby wziąć pod uwagę markę posiadanego samochodu, gdyż to również będzie miało wpływ na parametry.

Co jest ważne w garażu?

Jeśli zostanie już wykonany projekt garażu i będziemy wiedzieli, jaką bramę wstawić to pozostanie jeszcze do ustalenia parę innych kwestii, powiązanych z tym, jak umieszczone mają zostać napędy do bram, co wpłynie bezpośrednio na ich działanie. Otóż, najważniejsze jest posiadanie gniazdka elektrycznego, ponieważ brama będzie zasilana prądem. Dlatego należy prawidłowo zainstalować wszystkie podzespoły oraz usytuowanie gniazd elektrycznych. Nie można absolutnie zapominać o tym, że jedno takie gniazdko musi znajdować się na suficie. Nie można też zapominać o tym, żeby właz na strych znajdował się nieco dalej od miejsca, w jakim zaplanowane jest umieszczenie szyny napędu. W świetle prowadnic bramy nie powinny też znajdować się żadne podciągi lub słupy, gdyż to może uniemożliwić założenie prowadnic. Tak samo, po suficie nie powinny być pociągnięte żadne kable elektryczne. Brama powinna być także założona już po położeniu wszystkich tynków. Mają one albowiem odczyn zasadowy i mogą wejść w reakcję z ocynkowanymi elementami bamy. Dlatego, na etapie budowy garażu dobrym rozwiązaniem może okazać się wynajęcie bramy zastępczej. Są to najczęściej bramy uchylne, które później się usuwa i na ich miejsce zakłada bramy docelowe. Wtedy pozostaje tylko zainstalować napędy do bram i konkretna brama może działać bez zarzutu.

Tuż po zakończeniu montażu może się wydawać, że wszystko zostało zrobione, aczkolwiek nie jest to do końca prawdą. Bardzo ważne bowiem jest to, żeby brama działała jak najdłużej sprawnie i bezpiecznie. A taki efekt można uzyskać wyłącznie wtedy, kiedy brama będzie należycie użytkowana oraz konserwowana w wyznaczonym terminie. Kompletny przegląd powinien odbywać się przynajmniej raz w roku i przeprowadzać powinna go wykwalifikowana firma. Co pół roku dobrze będzie także przesmarować substancją konserwującą rolki jezdne na jakich umocowana jest brama. Czyszczenia domagają się także prowadnice bramy oraz uszczelki, jakie dodatkowo oczyszcza się preparatami zawierającymi silikon. Jeśli z bramy korzystamy często, to ważne będzie też regularne wymienianie baterii w pilocie. Blat bramy powinien być wytarty raz na jakiś czas ścierką z odrobiną płynu myjącego. Natomiast, należy pamiętać o tym, aby nie myć bramy wtedy, gdy są mrozy.

Montaż bramy i jej użytkowanie

Kwestie, które zostały wskazane w tym artykule zaliczają się do najważniejszych. Dzięki nim zarówno garaż, jak i brama będą stanowiły idealne połączenie. Ważne natomiast jest to, aby napędy do bram założone były bezbłędnie. Żeby tak mogło się stać, spełnione muszą pozostać warunki, jakie zostały wypunktowane powyżej. Dlatego, już na etapie projektu trzeba uwzględnić, jakie funkcje będzie spełniać garaż i co będzie się w nim znajdowało. Należy też od początku bezbłędnie użytkować bramę, dzięki czemu pozostanie ona jak najdłużej funkcjonalna. Dodatkowo, można też zakupić akcesoria dodatkowe, jakie pozwolą użytkować bramę jeszcze sprawniej.

Dopilnowanie szczegółów związanych z zautomatyzowaną bramą jest niezwykle istotne, ponieważ jest to inwestycja na parę lat. W związku z tym, musi to być potraktowane integralnie, tak jak pozostałe elementy elewacji i instalacji domowych.

Kategorie
Technika