Kiedy warto kupić mieszkanie w popularnym – wykończeniu pod klucz?

Wielu deweloperów posiada obecnie w ofercie usługę wykończenia mieszkania „pod klucz”. Na czym dokładnie polega taka usługa i kiedy warto ją wybrać?

Zdecydowana większość nowych mieszkań w Polsce jest sprzedawana w standardzie deweloperskim, który z kolei nie jest tak popularny w krajach zachodniej Europy czy w USA. Standard deweloperski, który nazywany jest również surowym, wymaga od kupującego dokonania dalszych prac, aby przygotować nieruchomość do zamieszkania. Szacuje się, że około 85-90 proc. nowych lokali mieszkalnych w Polsce sprzedawanych jest właśnie w takim standardzie. Pozostała liczba to lokale wykończone pod klucz. Co warto o nich wiedzieć?

Wykończenie pod klucz – czyli jakie?

Przepisy nie określają, czym dokładnie jest standard deweloperski albo wykończenie pod klucz. Wobec tego każdy deweloper w nieco inny sposób definiuje te dwa standardy wykończeniowe. Zatem zanim zdecydujemy się na podpisanie umowy, sprawdźmy, co dokładnie kryje się pod tym terminem. Deweloperzy mają do dyspozycji także różne warianty wykończenia, które obejmują inny zakres prac.

Opcja – wykończenie pod klucz to mieszkanie, które posiada wykonane następujące prace:

  • malowanie ścian
  • kładzenie podłóg na posadzkach
  • wykończenie łazienki – kafelki, ceramika, armatura
  • montaż drzwi wewnętrznych

Dodatkowo, w ramach usługi pod klucz, klient może otrzymać także pomoc projektanta wnętrz, który pomoże mu w zaaranżowaniu przestrzeni tak, aby spełniała wszystkie jego wymagania.

Kiedy warto postawić na wykończenie mieszkania pod klucz?

Wykończenie mieszkania pod klucz to doskonały wybór dla tych klientów, którym zależy na wygodzie. Nie trzeba wtedy samemu szukać materiałów, kupować ich i transportować, a także szukać ekipy wykończeniowej, która zajmie się realizacją konkretnych prac. Mieszkanie wykończone pod klucz to także doskonały wybór dla inwestorów chcących przeznaczyć mieszkanie pod wynajem. Za wykończenie mieszkania pod klucz deweloper zażyczy sobie od około 500 złotych za metr kwadratowy w podstawowym wariancie do około 1200 złotych za metr kwadratowy nieruchomości w wariancie ekskluzywnym.

Kategorie
Poradniki