Jaką ustawić częstotliwość w pilotach do bram?

Zakup bramy automatycznej równoznacznie wiąże się z zakupem pewnych akcesoriów, dzięki jakim brama ta będzie mogła wzorowo funkcjonować, tym samym, przyczyniając się do codziennego komfortu użytkowników. Dlatego, tak ważne jest to, aby pośród tych akcesoriów znalazł się najważniejszy – pilot do bramy. Posiadanie pilota jest wręcz obowiązkowe, gdyż to główny przedmiot pozwalający na otwieranie i zamykanie zautomatyzowanej bramy.

Zapoznanie się z instrukcją obsługi pilota

Kiedy nie chcemy mieć wątpliwości co do tego, że będziemy bezbłędnie i sprawnie obsługiwać bramę garażową to musimy zapoznać się z jej instrukcją obsługi,a dokładniej tym jak działa pilot do bramy. Najczęściej pilot dodawany jest do każdej bramy od razu, aczkolwiek jeśli wybierzemy się do miejsca takiego jak sklep z pilotami do bram to będziemy również mieli możliwość osobistego wyboru pilota. Wówczas będzie on optymalnie dopasowany do naszych potrzeb. Pilot w automatyce bram pełni bowiem podstawową funkcję. Wiodący producenci pilotów do bram proponują zakup kompatybilnych ze sobą radioodbiorników i nadajników, działających na częstotliwości 868,35 MHz lub 433,92 MHz. W tej chwili, częściej wybierana jest pierwsza ze wskazanych częstotliwości, ze względu na to, że jest mniej obłożona, co w praktyce oznacza, że podpiętych jest do niej mniej urządzeń. To częstotliwość, która rzadziej narażona jest na zakłócenia interferencyjne, co też oznacza, że na niej w mniejszym stopniu dochodzi do jakichkolwiek awarii. Natomiast, warto wiedzieć, że na częstotliwości 433,92 MHz niejednokrotnie dochodzi do zakłóceń pochodzących ze stacji krótkofalarskich. Częstotliwość 868,35 MHz przeznaczona jest przede wszystkim dla zdalnego sterowania, w związku z czym nie współdzieli się jej z innymi usługami.

Warto nadmienić, że częstotliwość 868,35 MHz jest bardziej nowoczesna, co związane jest z jej niezawodnością i bezpieczeństwem użytkowania. Piloty ustawione na tej częstotliwości automatycznie przystosowane są do dostrojenia się do warunków otoczenia, co pozwala finalnie skuteczniej wygenerować sygnał.Opcja ta nazywana jest w branży opcją LR, czyli Long Range, a opatentowana została przez firmę FAAC. W sklepie jakim jest sklep z pilotami do bram przekonamy się co do tego, iż tego typu autodostrajanie jest idealnym rozwiązaniem w automatyce bram. Pozwala ono bowiem na uzyskanie zasięgu nawet o 50% większego aniżeli w konkurencyjnych rozwiązaniach.

Pozostałe zalety częstotliwości 868,35 MHz

Poza wspomnianymi powyżej zaletami korzystania z częstotliwości 868,35 MHz należy też wspomnieć o funkcji SLH, jaką dotychczasowi użytkownicy doceniają szczególnie. Funkcja ta polega na tym, że zabezpiecza skutecznie przed skopiowaniem kodu oraz przed użyciem go po raz kolejny. W związku z tym, jeśli właśnie w ten sposób zdecydujemy się zabezpieczyć nasz garaż, czy całą posesję to nie musimy obawiać się włamań. Jest to funkcja również opatentowana przez firmę FAAC, fachowo nazywana jako atak z powtórzeniem kodu (Self Learning Hopping Code). Nadajniki bazujące na systemie SLH w trakcie każdej z transmisji sygnału zmieniają nadawany kod. Jest on wówczas nadawany na bazie bardzo skomplikowanego algorytmu, pozwalającego na uzyskanie aż 72 biliardów kombinacji kodu. To oznacza, że szansa na powtórzenie po raz kolejny takiego kodu w zasadzie nie istnieje. Nie jest więc czymś zaskakującym, że coraz więcej użytkowników miejsc takich jak sklep z pilotami do bram decyduje się na zakup pilota, który będzie pracować na częstotliwości 868,35 MHz.

Podsumowanie na temat częstotliwości w pilotach do bram

Mniejsza częstotliwość w pilotach do bram oznacza, że mają one krótszy zasięg, jednak są też one bardziej skuteczne, gdyż przenikają nawet przez ściany garażu. Dlatego, wybór mniejszej częstotliwości polecany jest osobom, które korzystają pilotów współpracujących z odbiornikami znajdującymi się za szczególnie grubym murem. Istotne zaś jest to, że korzystanie z pilotów o większej częstotliwości daje odporność na oddziaływanie elektromagnetyczne. To przekonuje o większym bezpieczeństwie i szybszym korzystaniu z bramy, kiedy zdecydujemy się na pilot o takiej częstotliwości. W związku z tym, każdy indywidualnie powinien ocenić, który pilot okaże się dla niego właściwym rozwiązaniem. Kiedy zaś będą jakieś wątpliwości co do tego, na co się zdecydować to zawsze można poradzić się pracowników w sklepie. Na forach tematycznych w Internecie także nie brakuje informacji z tego zakresu, a użytkownicy bardzo chętnie dzielą się posiadanym doświadczeniem.

Decyzja o tym, aby na terenie posesji założyć bramę zautomatyzowaną jest decyzją kluczową, dzięki jakiej bardzo szybko dostrzeżemy, o ile usprawniło się nasze codzienne funkcjonowanie. Warto przygotować się do korzystania z takiej bramy już na jakiś czas przed jej codziennym użytkowaniem. To, jaki pilot i o jakiej częstotliwości wybierzemy jest kluczowe. Zaznajomienie się z zaletami i wadami obu popularnych częstotliwości jest zasadne i sprawi, że odczujemy maksymalny komfort podczas korzystania z bramy automatycznej.

Kategorie
Technika