Agroturystyka i drogi

Gospodarstwa agroturystyczne stają się z jednej strony dla wielu właścicieli podstawowym źródłem generowania ich dochodów, z drugiej jest to coraz popularniejsza forma wypoczynku, z której chętnie korzystają również goście zagraniczni. Polska bowiem wciąż przyciąga ze względu na obecność miejsc z dziewiczą przyrodą.

Mimo to można zapytać – dlaczego jednym gospodarstwom agroturystycznym powodzi się lepiej, innym gorzej. Oczywiście, wiele tu zależy od atrakcyjności miejsca, ciekawej oferty gastronomicznej i kulturalnej oraz jakości kwater.

Dostępność to nie tylko nawierzchnia

Nie zawsze doceniana jest dostępność komunikacyjna. Nierzadko rezygnujemy z dojazdu nawet do najbardziej malowniczego miejsca, wiedząc, że asfalt w tym kierunku prowadzący jest pełen dziur, albo że droga jest piaszczysta.

Jest wiele przykładów determinacji właścicieli agroturystyk w walce z samorządami lokalnymi o utwardzenie drogi dojazdowej do ich gospodarstw. Jednak utwardzona droga to nie wszystko…

Bardzo istotna jest informacja wizualna, czyli drogowskazy prowadzące do gospodarstwa. Można w tym aspekcie spotkać wiele ciekawych pomysłów na przykład z odpowiednim wykorzystaniem logo. Również jest sporo kiczu i amatorszczyzny sprowadzającej się nie rzadko do tego, że przekaz informacyjny jest zamazany – niekomunikatywny.

Kilka prostych sposobów, by przekaz był komunikatywny

Oczywiście, przydrożna informacja wizualna o agroturystyce nie musi się sprowadzać do kilku drogowskazów na rozjazdach lub zakrętach. Można postawić (o ile pozwala na to właściciel gruntu) lub namalować kilka mniejszych, wzorem znaków przebiegu szlaku.

I tu pierwsza zasada – dobrze jest najpierw poradzić się specjalisty, który zajmuje się informacją wizualną. Jest to nierzadko po prostu grafik. Nic bowiem tak nie ogranicza jasności przekazu, jak nadmiernie ozdobne liternictwo i nadmiar podcieni.

Częstym i sprawdzonym materiałem wykorzystywanym do szyldów lub drogowskazów informujących o agroturystyce jest surowe drewno. Warto jest zatem wiedzieć, że czarny napis na takim drewnie będzie mało czytelny z większej odległości. Tu zdecydowanie sprawdzają się białe litery. Jeśli deska jest jasna to można napis wyeksponować ciemniejszą obwódką. Mniejsze drogowskazy powinny być oparte na zdecydowanym kontraście – bardzo jasne – bardzo ciemne.

Pozytywne przykłady profesjonalnej drogowej informacji wizualnej informującej o agroturystyce znajdziemy w mazowieckiem.

Pamiętajmy zatem nadmiar elementów graficznych i ozdobne liternictwo nie muszą świadczyć o dobrym poczuciu estetyki.

Fot.: Agnieszka Bil-Słapik

Kategorie
Poradniki