Co warto wiedzieć o przyciemnianiu szyb?

Żar leje się z nieba! Od kilku tygodni pogoda w Polsce sprawia, że niechętnie wychodzimy z domu, a gdy mamy wsiąść za kółko samochodu, to marzymy tylko o sprawnie i szybko działającej klimatyzacji. Z pomocą przyjdą także przyciemniane szyby w samochodzie. Co warto o nich wiedzieć? Sprawdzamy w poniższym wpisie.

Przyciemniane szyby w samochodzie – czy warto?

Kiedy słońce doskwiera i nagrzewa auto pozostawione na zewnętrznym parkingu to odpowiedź zawsze będzie taka sama – warto. Dlaczego warto zainwestować i zdecydować się na usługę przyciemniania szyb? Powodów jest wiele, a do jednych z ważniejszych zaliczyć można komfort związany z podróżowaniem w upalne i słoneczne dni. Bowiem wybierając się w długą podróż i korzystając z klimatyzacji, przyciemnione szyby pomogą w jej efektywnym działaniu, ponieważ użyta do przyciemnienia folia posiada właściwości termoizolacyjne. Dzięki temu chłód będzie dłużej zatrzymany we wnętrzu samochodu, a kokpit będzie nagrzewał się w mniejszym stopniu. Zastosowana folia może zmniejszyć nagrzanie się wnętrza pojazdu nawet o 60%. Dodatkowym jej atutem jest ochrona przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Warto także wiedzieć, że zimą oklejone folią szyby zatrzymają więcej ciepła w środku samochodu.

Zastosowanie przyciemnianych szyb ma także funkcję ochronną. I nie chodzi tutaj o ochronę przed słońcem, ponieważ tę omówiliśmy wyżej. Mamy na myśli znacznie ważniejszą ochroną, czyli ryzyko związane ze skaleczeniem w sytuacji rozbicia. Gdy dochodzi do stłuczki lub wypadku szyba w samochodzie może ulec rozbiciu, a pasażerowie zostaną zranieni odłamkami szkła. Jednak, jeśli zastosujemy przyciemnienie szyb przy użyciu folii, to ta zamontowana wewnątrz pojazdu ochroni przed rozpadnięciu szkła na drobne kawałki. W skrajnych przypadkach może wypaść w całości, jeśli rozmiar uszkodzenia i stłuczki będzie duży.

Ostatnią zaletą, o której warto wspomnieć decydując się na usługę przyciemniania szyb jest ochrona przed blaknięciem wszystkich elementów kokpitu i tapicerki. Otóż dostające się do wnętrza pojazdu promienie słońca nie są tak mocne, dzięki czemu nie działają z taką siłą na kokpit i nie powodują jego blaknięcia.

Jak przyciemnić szyby w samochodzie?

Z poprzednich punktów łatwo wywnioskować, że przyciemniane szyby w samochodzie robi się wykorzystując do tego specjalną folię ochronną. Folia służy do zakrycia całej powierzchni szyby, którą będziemy przyciemniać. Mimo że jest to najprostsze, a zarazem najtańsze rozwiązanie to nie polecamy wykonywać tego własnoręcznie. Lepiej usługę tę powierzyć wykwalifikowanej firmie, np. It’s wrap, która zajmuje się przyciemnianiem szyb w Poznaniu.

Innym sposobem na przyciemnienie szyb w samochodzie jest metoda piecowej metalizacji szkła, do której wykorzystuje się tlenek tytanu. Metoda ta jest znacznie bardziej skomplikowana i opiera się na demontażu szyby i nałożeniu na nią określonej warstwy tytanu, a następnie wygrzanie szyby przez określony czas, w odpowiedniej temperaturze, w piecu technologicznym. Wadą tej metody jest wysoka cena.

Przyciemniane szyby a prawo

Zgodnie z przepisami prawnymi, określonymi w Dz.U. z 2016 poz. 2022 Dział III rozdział I art. 8 ust. 5 – szyby muszą zapewnić kierowcy łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu. Przepisy mówią także, że przednia szyba oraz przednie boczne powinny mieć współczynnik przepuszczalności na poziomie co najmniej 70%. Tak więc przyciemniane szyby w samochodzie są legalne, o ile będziemy przestrzegać kilku podstawowych przepisów.

Warto pamiętać o tym, że nałożenie folii należy rozpatrywać także z punktu widzenia zgodności w zakresie homologacji. Przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia w § 10 mówią o tym, że przedmioty wyposażenia i części pojazdów związane z bezpieczeństwem ich użytkowania i ochroną środowiska mogą być stosowane w pojazdach, jeżeli spełniają odpowiednie wymogi homologacyjne. W czasie zatrzymania i kontroli drogowej, kierowca musi przedstawić atest na zastosowaną do przyciemnienie szyby folię. W innym przypadku będzie musiał przyjąć mandat.

Kategorie
Polecane