Zakup mieszkania – jak sfinansować własne lokum?

Posiadanie własnego mieszkania to swoboda i bezpieczeństwo. Nic więc dziwnego, że wielu z nas marzy o zakupie własnego lokum.

Nie da się jednak ukryć, że dla wielu z nas jest to kwestia nieco problematyczna. Nie wiemy bowiem w jaki sposób najlepiej sfinansować zakup mieszkania. Sprawdźmy więc dostępne możliwości.

Własne oszczędności – bezpieczeństwo i brak formalności

Zaoszczędzenie pieniędzy na własne mieszkanie to najlepszy i najbezpieczniejszy sposób na zakup nieruchomości. Nie jesteśmy bowiem wówczas obciążeni żadnym zadłużeniem a za mieszkanie płacimy tyle ile naprawdę kosztuje (bez prowizji i odsetek pobieranych przez banki przy kredytach). Niestety, nie każdy z nas może pozwolić sobie na takie rozwiązanie.

Kredyt gotówkowy – gdy zależy ci na czasie lub potrzebujesz naprawdę niewiele

,Jeśli do sfinansowania transakcji zakupu mieszkania brakuje ci kilkudziesięciu tysięcy zastanów się nad zaciągnięciem kredytu gotówkowego. To spora oszczędność czasu i minimum formalności – zwłaszcza jeśli porównamy go z kredytem hipotecznym. Wiele banków daje obecnie naprawdę wysokie kredyty gotówkowe.

Kredyt hipoteczny – wciąż najpopularniejsze rozwiązanie

Większość z nas chcąc kupić własne mieszkanie stawia jednak na kredyt hipoteczny. Nie ma w tym nic dziwnego, aby skorzystać z tego rozwiązania musimy posiadać oszczędności wynoszące jedynie około 10-20 procent wartości mieszkania, którego zakupem jesteśmy zainteresowani. Decydując się na ten krok uważnie porównujmy oferty banków – tylko wtedy jesteśmy w stanie znaleźć najtańszy kredyt hipoteczny. Pamiętajmy również o tym, żeby dokładnie przeanalizować swoje dochody i wydatki. Dzięki temu uda nam się ustalić jaką ratę możemy spłacać bez obaw o płynność finansową.

Podsumowując, w dzisiejszych czasach mamy kilka możliwości spełnienia marzenia o własnym mieszkaniu. Dla większości z nas jednakże zaciągnięcie kredytu hipotecznego jest koniecznością. Nie należy obawiać się tego kroku, choć warto być czujnym i dokładnie sprawdzać oferowane nam przez banki propozycje.

Kategorie
Poradniki