Słabe oświetlenie w samochodzie – jak je poprawić?

Nadchodzi jesień, a wraz z nią zamglone poranki i wczesne wieczory. Takie warunki z pewnością cieszą miłośników natury, jednak dla niejednego kierowcy są zmorą, zwłaszcza jeśli ten boryka się z pogorszonym oświetleniem w samochodzie. Jak sobie poradzić z tym problemem? Co zrobić, by oświetlenie gwarantowało bezpieczną jazdę? Sprawdź koniecznie!

Gdzie szukać przyczyny problemu?

Jak wskazują statystyki, wiele wypadków samochodowych powstaje na skutek słabej jakości oświetlenia w pojazdach. Dlatego warto sobie uświadomić, że kwestia odpowiedniego światła, jest niezwykle istotna. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy dzień jest krótszy i często występuje mgła, trzeba zachować dużą ostrożność na drodze.

Oczywiście, w pierwszej kolejności należy zastanowić się, czy przyczyną słabego oświetlenia nie są wyeksploatowane żarówki. Jeśli długo nie były wymieniane, a ich wiązka świetlna jest coraz słabsza, wtedy należy udać się do autoryzowanego sklepu i kupić nowe. Zdarza się jednak, że pomimo wymiany, problem ciągle jest aktualny. Co wtedy? Bardzo prawdopodobne, że doszło do zużycia reflektorów. Zdziwiony? Niestety, musisz pamiętać, że nieodpowiednio eksploatowane reflektory skutecznie odbijają się na jakości emitowanego światła. Dochodzi do tego na skutek zmatowienia kloszy zrobionych z poliwęglanu. Można sobie z tym łatwo poradzić – wystarczy zastosować pastę do tworzywa poliwęglanowego lub pastę polerską do lakieru. Końcowy efekt pozwoli Ci uzyskać pożądany efekt.

Reflektor – wymiana czy regeneracja?

Znacznie poważniejszym problemem jest zmatowienie lub wypalenie się odbłyśników. Wtedy polerowanie nie wystarczy. Pomóc może jedynie regeneracja lub wymiana reflektora. To, na co się zdecydujesz, zależy w głównej mierze od kosztów. Jeśli w pojeździe masz zamontowane wysokiej jakości reflektory, które opłaca się poddać regeneracji, a cena takiej usługi jest znacznie niższa niż zakup nowej części, to warto się na to zdecydować.

Jak regenerowane są reflektory? Cały proces polega na usunięciu zniszczonej warstwy oraz wypolerowaniu powierzchni, tak aby pozbyć się z niej wszelkich zarysowań oraz zmatowień. Następnym krokiem jest zabezpieczenie reflektora specjalną substancją odporną na szkodliwe działanie promieni UV. Ten zabieg pozwala na wydobycie 75% więcej światła, które jest zatrzymywane przez matowy klosz.

Regeneracji podawany jest również odbłyśnik. Jest wykonany z różnych tworzyw. W starszych samochodach można spotkać się z korodującym materiałem, z kolei w nowszych pojazdach tworzywo jest podatne na łuszczenie się lub matowienie. Dzięki regeneracji szybko można pozbyć się zarówno rdzy, matu, jak i złuszczonego materiału.

Niestety, często okazuje się, że zakup nowego reflektora jest bardziej opłacalny. Kiedy cena nie różni się zbytnio, nowa część daje gwarancję lepszej żywotności, a w to zawsze warto zainwestować.

Sprawdź jakość stosowanych żarówek

Nie tylko stan reflektorów wpływa na żywotność światła. Również słabej jakości żarówki mogą stać się przyczyną niedostatecznego oświetlenia. Renomowani producenci tworzą wzmocnione produkty, które oferują m.in.: mocniejszy strumień światła, dłuższą żywotność, a często również dłuższą wiązkę. Dzięki temu jazda jest znacznie bezpieczniejsza i zwiększa czas reakcji kierowcy na zagrożenie.

W okresie jesienno-zimowym warto zadbać o swoje oświetlenie. Mgła oraz słaba widoczność znacznie obniżają bezpieczeństwo jazdy, a dodatkowo zmatowione reflektory mogą spowodować poważne konsekwencje. Jeśli szukasz nowych reflektorów lub wysokiej jakości żarówek samochodowych, koniecznie sprawdź ofertę sklepu internetowego Nocar. Znajdziesz u nas produkty renomowanych i cenionych w świecie motoryzacyjnym marek. Serdecznie zapraszamy – pokonaj mrok i ciesz się komfortową jazdą w każdych warunkach!

Źródło zdjęć: Nocar, shutterstock.com

 

Kategorie
Poradniki