Napęd do bramy – jak dokonać właściwego wyboru?

Napęd do bramy to wybór, który nie jest prosty. Zanim podejmiesz decyzję, która generuje określone koszty warto przeanalizować kilka istotnych kwestii.

Napęd do bramy – użytkowanie.

W przypadku problematyki związanej z napędem do bramy znaczenie ma pojęcie “cyklu na dobę”. Definiujące je należy wskazać, że chodzi o wartość średnią. Dla przykładu: jeżeli jednego dnia w tygodniu otwieramy bramę sześć razy, a w pozostałych dniach tygodnia tylko dwa razy, to średnia “otwieralnośći” wynosi 3 cykle na dobę. Pamiętaj o tym, bo sprzedawca może o to zapytać. Od właściwej odpowiedzi zależał będzie wybór napędu do bramy.  

Jeżeli brama otwierała się będzie codziennie dziesiątki razy, napęd do bramy powinien być napędem najwyższej klasy. Jest tak w przypadku napędów do bramy obsługujących parkingi pod blokami. Istotny w tym wypadku będzie również parametr pamięci sterownika, który pozwala na zapamiętanie określonej ilości pilotów uruchamiających napęd do bramy. 

Napęd do bramy niższej klasy będzie odpowiedni np. na działkę, na której bywam raz w tygodniu lub rzadziej. 

Jaki napęd do bramy z uwagi na dostępność prądu i przewodów elektrycznych w miejscu instalacji?

Jeśli planujemy użycie napędu do bramy zasilanego w sposób tradycyjny warto pomyśleć wcześniej o użyciu w miejscu montażu zimnego przewodu zasilającego napęd do bramy. Wskazane jest również użycie skrętki komputerowej. Jej wykorzystanie pozwoli w przyszłości wykorzystanie kabla zasilającego napęd do bramy w celu podłączenia dzwonka, fotokomórek, czy wideodomofonu.

Zawsze jednak warto ułożyć kabel pomiędzy końcowymi słupkami montującymi bramę.
W przypadku bram skrzydłowych to konieczność ze względu na zasilanie siłownika skrzydła w napędach do bram tego typu. 

Jeżeli nie dysponujemy dostępem do prądu do zasilania napędu do bramy możemy wykorzystać niewielką baterię słoneczną (np. 5W) oraz akumulator żelowy (np. 5Ah). Większość napędów do bram skrzydłowych zasilanych jest bowiem niskim napięciem i nie wymaga dużej mocy. 

Wpływ wymiarów i wagi bramy na wybór napędu.

Z ciężarem i wymiarami bramy powinna być powiązana moc napędu do bramy. Jeżeli brama to brama skrzydłowa jej waga mieści się pomiędzy 20 a 50 kg dla jednego ze skrzydeł. Bramy garażowe średnio ważą ok. 50 kg. Najcięższe są bramy przesuwne. Ich waga to mniej więcej 150 – 200 kg. Zasada wyboru napędu do brami brzmi następująco: im brama cięższa tym napęd do bramy powinien być szybszy. 

Jakie funkcje napędu do bramy będą mi niezbędne?

Na koniec warto się zastanowić jakie funkcje napędu do bramy będą dla mnie przydatne, a z których mogę lub powinienem zrezygnować.  I tak:

Funkcje, które zwiększają żywotność napędu do bramy to:

  • miękki start i stop (zwiększają żywotność części mechanicznych)
  • zabezpieczenia przeciw-przeciążeniowe
  • wejście awaryjne w przypadku braku prądu
  • lampy/lampa ostrzegawcza 
  • praca napędu do bramy na niskim napięciu

Funkcje, które można wybrać opcjonalnie (można z nich zrezygnować z uwagi na budźet)

  • uruchamianie zewnętrzne (np. z przycisku lub klawiatury)
  • akumulator podtrzymujący w przypadku braku napięcia w sieci
  • automatyczne zamykanie bramy po czasie
  • furtka (otwieranie tylko jednego skrzydła bramy)
  • elektrozamek (zbędna w większości przypadków)
  • otwieranie kluczykiem (w wypadku braku prądu)
Kategorie
Technika