Kontener na śmieci czy big bag – co wybrać?

Po remoncie zawsze zostaje jego posprzątanie – szczególnie, jeśli był to remont spory, jak malowanie ścian czy zmiana ułożenia pomieszczenia. Mając do czynienia z dużą ilością gruzu, śmieci i odpadów stajemy przed dylematem: lepiej wynająć kontener na śmieci, czy może lepiej torbę typu big bag? Dowiedz się, co lepiej wybrać poniżej!

Do wyniesienia śmieci i odpadów poremontowych najpopularniejszymi sposobami są kontenery na gruz i worki big bag. Warto wiedzieć, który z nich do jakich odpadów się nadaje, aby niepotrzebnie przepłacić lub się zwyczajnie zawieść.

Big Bag

Big bag – choć obco brzmiący, to w świecie wywozu gruzu ma już swoją długoletnią renomę. Jest to jeden z wiodących alternatyw w kwestii pozbywania się odpadów. Z nazwy można łatwo wywnioskować, że jest to po prostu duży worek. I owszem, można go tak określić, jednak to nie do końca prawda. Jest workiem, ale elastycznym, wytrzymałym i bardzo pojemnym. Wykonany jest z tkanin polipropylenowych powlekanych i niepowlekanych, a jego dno ma kształt kwadratu. Na rynku można znaleźć big bagi zarówno do jednorazowego, jak i wielokrotnego użytku, a różnić się mogą wielkością i ilością zaczepów. Ich ładowność z kolei może sięgać nawet 2500 kg!

Z racji swojej wytrzymałości i pojemności big bagi mogą służyć niemal jako kontener na gruz. Gromadzi się w nim odpady, po czym wywozi do legalnego składowiska. Służy do wywozu różnych materiałów, w tym szkła, tworzyw sztucznych, ubrań i szmat, złomu, papy, odpadów rozbiórkowych i komunalnych, makulatury i innych odpadów biodegradowalnych (liście, trawa, gałęzie), gruzu i odpadów poremontowych.

Big bag jest produktem o wielu właściwościach, dlatego ich popularność stale rośnie. Jest również względnie tani, pakowany oraz wytrzymały.

Kontener czy big bag – co lepsze?

Big bag jest idealny w momencie, kiedy potrzebny jest szybki i regularny wywóz odpadów poremontowych. Dzięki temu, że jest stosunkowo mniejszy, można go mieć zawsze pod ręką i wrzucać śmieci od razu. Big bagi są dostępne w każdym sklepie budowlanym, więc można go kupić we własnym zakresie. Wiąże się to jednak z samodzielnym wywozem wszystkich odpadów. Stąd też lepiej jest wynająć worek i zlecić wywóz zewnętrznej firmie.
Worki big bag są wytrzymałe – potrafią udźwignąć nawet cegły i bardzo ciężki gruz. Trzeba jednak pamiętać, że są zdecydowanie mniejsze i mniej pojemne od kontenerów. Z drugiej strony cena wywozu będzie znacznie mniejsza. Wszystko zależy od tego, ile jesteśmy w stanie zainwestować i ile faktycznie odpadów jest do wyniesienia.

Kontener z reguły jest większy, solidniejszy i bardziej pojemny od big bagów. Big bagi pomieszczą do 2 ton śmieci – kontener oczywiście dużo więcej. W przypadku długiej, złożonej budowy to właśnie on będzie rozsądniejszym wyborem. Big bag z kolei przyda się przy remoncie mieszkania w bloku czy jednego-dwóch pomieszczeń. Jest to tyle wygodne, że nie potrzebuje zagospodarowania specjalnego miejsca i pozwolenia na postawienie go – możemy go mieć przy sobie tak długo, jak tego potrzebujemy.

Podsumowując: Kontener na gruz wybrać w przypadku dużej ilości odpadów i chęci szybkiego pozbycia się ich, a big bagi – kiedy nie mamy możliwości postawienia kontenera, mamy mało śmieci i nie zależy nam na czasie.

Artykuł powstał we współpracy z firmą wynajmującą kontenery, big bagi i zajmującą się wywozem śmieci Usuń-Gruz.pl. Zapraszamy do odwiedzenia ich strony: Wywóz gruzu Suchy Las.

Kategorie
Inne